Целувчен сладкиш

Дамски каприз 2 Целувчен сладкиш

Целувчен сладкиш
Мерметайл или Дамски каприз
По рецепта на моята баба Велка

Продукти:

5 жълтъка
150 гр пудра захар
150 гр масло
1 ч.ч. прясно мляко
Настърганата кора от един лимон
1 пакет бакпулвер
2 ч.ч. брашно

5 белтъка
6-8 с.л. пудра захар
1 доза ванилия (оригиналът няма)

½ ч.ч. конфитюр или гъсто сладко
50 гр орехи

Дамски каприз 3 Целувчен сладкиш

Приготвяне:

Жълтъците и захарта се разбиват на пухкав крем за 3 минути с миксера. След това на тънка струя се наливат маслото и лимоновата кора, добавя се и млякото. Без да се прекъсва работата с миксера, лъжица по лъжица, се втъкават брашното и бакпулвера (пресяти).

Според описа в тетрадката на баба, тя е подхождала другояче при забъркването на сладкиша. Започвала е с разбиването на маслото и пудрата захар до побеляване, след което е втъкавала последователно жълтъците, лимоновата кора и бакпулвера с брашното. Ако тестото било гъсто, наливала и прясното мляко. На мен ми беше по-лесно по моята схема.

Полученото гъсто тесто се пресипва в широка тава за печене и заглажда (моята тава беше 32 на 20 см). Тавата предварително е намаслена и напудрена с брашно.

Сладкишът се пече на 180°С, докато се позлати и клечка, бодната тук и там, излиза суха.

Белтъците се вдигат на сняг с щипка сол на висока скорост на миксера. Без да се прекъсва работата му, постепенно се изсипва пудрата захар. Пухкавата смес може да се ароматизира с малко ванилия (баба не слагаше). Разбива се, докато стане съвсем гъста.

Все още горещият сладкиш се намазва с предпочитаното сладко (моето беше конфитюр от надробени зелени смокини, а баба слагаше от дюли), поръсва се равномерно с натрошени орехи и покрива с дебел заравнен слой бити белтъци (баба е писала, че орехите се втъкават в битите белтъци, но според мама са си били при сладкото). С опакото на супена лъжица (бързо топната и вдигната) се правят вълнички по повърхността.

Сладкишът Дамски каприз или Мерметайл се връща във фурната и пече, докато връхчетата белтъци се позлатят (10-15 минути). Баба е довършвала печенето само на горен реотан.

Сладкишът се оставя да изстине напълно, преди да се нареже и поднесе.

This entry was posted in Десерти and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

5 Responses to Целувчен сладкиш

  1. TiKi says:

    Преди време попитах мама какво сладичко й се хапва, за да направя и тя си спомни за този сладкиш на баба, който много харесвала навремето, като не му знаеше името, а само ми описа както горе долу представлява. Разрових се из бабините записки и открих въпросния десерт.

    Целувчен сладкиш, Дамски каприз или Мерметайл. Тъй като някои рецепти баба ги е преписвала многократно, тази я имаше в 3 тетрадки, като я наричаше Мерметайл в 2 от тях. Търсих в нета обяснение що за име е това, нямаше нищо нито на кирилица, нито на латиница (mermaid tail cake също не води до този сладкиш). На вас това име на сладкиш попадало ли ви е?

    Но както и да го кръстим това лакомство, то си е много вкусно! Моята Йони се влюби в битите белтъци и първо тях остъргваше от порцията си :) Признавам, че бях намалила значително захарта, заради децата.

  2. Светла Спасова says:

    Изглежда много хубав и не чак толкова труден за приготвяне.
    Ще го направя :)

  3. Ruzica says:

    Торт отличный!
    Этот торт давно готовят в Сербии и называют его «Дамен каприк». :)

Вашият коментар

Вашият email адрес няма да бъде публикуван Задължителните полета са отбелязани с *

*


три + 3 =

Можете да използвате тези HTML тагове и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *