* Този е с пъпеш, круша, 5-зърнена смес, овесено мляко, ванилия
Бебешки шейк 10+
Продукти:
1 узрял сезонен плод* (или по резен от 2-3 плода)
120 мл „мляко”* (кисело мляко, АМ, овесено*** или кърма)
2 с.л. сварени зърнени ядки (овесени, просо, елда, киноа, амарант, жито, и т.н.)****
1 капка ванилия (опция)
* Избирам винаги сладки узрели плодове. Смесвам сочни с по-плътни, киселеещи с по-сладки (дори сушени плодове – синя слива, фурма). Йони вече е на 16 месеца и е пила шейкове с круши, ябълки, банани, манго, киви, нектарини, кайсии, череши, ягоди, малини, боровинки, грозде, пъпеши, ананас. Тези дни най-често са с пъпеш и круша; череши, нектарина и банан; боровинки, круша и банан. Но банан не слагам повече от 2 до 4 колела (което е към 1/3 банан), защото става много гъст шейкът, а и бързо потъмнява. Ако бебето не е захранено със суров плод или не им е сезон, може да се ползва плодово пюре (100% плод, без захар и нишесте).
** Като пиша мляко, нямам предвид прясно краве мляко, а подходящо за бебето в съответната му възраст. Това или е кърма, или адаптирано мляко (каквото си пие по принцип), или кисело мляко (домашно или по БДС; козе или краве).
*** Откак Йоана навърши 1 година, ако призори е пила АМ, за закуска в шейка й наливам овесено мляко, което купувам от био магазините. Много е приятно и съдържа само овесени ядки, зехтин и малко сол. Ако на нас с Филип не ни се пие от овесеното мляко (кутията е от 1 л), го разпределям на 100 мл-ви дози и замразявам, подобно на кърма.
**** Тези ядки може да се заменят с бебешки сухар, бебешки бисквити или бебешка каша (безмлечна)
* Този е с малини, горски ягоди, нектарина, банан, киноа и АМ.
Приготвяне:
Любимата всекидневна закуска на Бебси! Докато ме чака да я приготвя, често си хапва резен от някой плод, след нея си дояжда с крекер, солета или бисквитка, но самата закуска обича да си смуче от биберона, кръстосала крака върху масичката си. Понеже е с консистенцията на боза, че и по-гъста понякога, ползвам специална бибка с кръстата дупка. Има ги в бебешките магазини, обикновено идентифицирани като 6+. А можете и сами да кръцнете връхчето, колкото да се отвори дупчица от 1 мм2.
Самото приготвяне започва рано сутринта или от вечерта. Някои ядки изискват накисване от вечерта, като жито и елда. Отделно накисвам и избраните плодове за един час в студена вода с лъжица сода бикарбонат (за по-качествено почистване на плода от химикалите). Може и от вечерта да го направите, заедно със зеленчуците за обедното пюре.
Малко преди да й миксирам шейка, сварявам ядките в съответното за тях количество вода (без сол и други добавки). Но и да останат малко воднисти накрая, не е проблем. Може да сварите ядки за 2 дена или пък да закусите каквото остане.
За самия шейк е необходим голям буркан или блендер. Измитият плод се обелва и надробява вътре. Добавят се сварените зърнени ядки и млякото. Ако ползвам АМ, слагам 4 лъжички и наливам 120 мл вряла вода. Ако използвам кисело мляко (краве или козе), слагам към 100-125 грама и наливам вряла вода постепенно, докато смилам, за да нагодя консистенцията. Ако плодовете не са много ароматни, добавям малко ванилия. След смилането до гладкост с ръчен пасатор или в блендера, сместа се прецежда през средна цедка и налива в биберона (или чаша, зависи от вашето мишле). Може да се затопли до любимата на бебока температура.
Шейкът се приготвя винаги непосредствено преди поднасяне и остатъкът не се дава пак по-късно.
* Какво прави Бебси, докато снимам закуската й
Играе си до мен. Но не мислете, че чака гладна! Снимам остатъка от закуската й, затова и количеството не е много (чашките са малки)