Великденски бонбони с виолетки

Великденски бонбони с виолетки 681x1024 Великденски бонбони с виолетки

Великденски бонбони с виолетки

Продукти за 24 едри бонбона:

50 гр виолетки
60 мл прясна сметана
90 гр бял шоколад
10 гр масло
1-2 капки есенция виолетки

200 гр бял шоколад

 Великденски бонбони с виолетки 2 1024x681 Великденски бонбони с виолетки

Приготвяне:

Виолетките се смесват със сметаната в тенджерка и загряват на котлона. Варят се така поне 10 минути, докато се стопят и изчезнат напълно в нея. Ароматизират се допълнително с есенцията. Тогава белият шоколад се разтопява на водна баня. Двете смеси се събират в една и разбиват енергично с миксер. Накрая се пуска маслото, на малки парченца, докато се усвои от крема. Ако сместа не стои гладка, загрейте я отново на водна баня, докато се хомогенизира. Разбърква се непрекъснато. След това се оставя да изстине и прибира в хладилника. Получава се нещо като ганаш, но малко по-стегнат и не така въздушен. Лесно се оформя на фигурки*.

 Великденски бонбони с виолетки 3 681x1024 Великденски бонбони с виолетки

За отливането на бонбоните използвах главно формички за миниатюрни кексчета и тарталети, които са двойни на нормална форма за бонбон. Спрямо размера и формата на калъпа за бонбон се оформя плоско топче, квадрат, правоъгълник или овал от виолетковия ганаш. Трябва да влиза спокойно в калъпа и да има достатъчно място за шоколад под, над и около него.

Тогава белият шоколад се разтопява на водна баня. Всяка форма се пълни до 1/3 височина с шоколад, след това в него се топва подходящото парче ганаш и накрая формата се долива с шоколад.

Формите се остават да изстинат на стайна температура и прибират в хладилника. Поради естеството на пълнежа, е по-добре да се съхраняват в кутия на студено.

Великденски бонбони с виолетки 42 682x1024 Великденски бонбони с виолеткиДокато ганашът е горещ, можете да го отлеете във формички и след охлаждане, да си го ядете така (както е на последната снимка). Или пък да го залеете с шоколад след това.

* Ако ганашът не ви се получи с консистенция на пластелин, сипете го в пош с кръгъл накрайник. Преди това нанесете на 2 пъти с четчица шоколад във формичките (изчаквате да втвърди), така че да се получи обвивката на бонбона, после шприцовате ганаша вътре и заливате до ръба с шоколад. Когато бонбоните стегнат напълно (в хладилника), вадите от формите и хапвате.

TiKi says:

Умилиха ви сладките формички на патенце и зайче?! И мен!!! Но мен ме размекнаха и захласнаха още щом си ги разопаковах, че са ми подарък от любимата ми сладка фея! Имах щастието да си я видя миналата седмица посред Франция, че имаха концерт недалеч от нашия град! icon smile Великденски бонбони с виолетки Малък е светът понякога, нали! icon smile Великденски бонбони с виолетки

Та откак се прибрах, след чудния ден с нея, ме облъхна вдъхновение да направя нещо великденско с формичките, които ми донесе! Усмихнете се на нежните бонбонки от бял шоколад и виолетков ганаш icon smile Великденски бонбони с виолетки

Пък откъде ми хрумна да топя виолетки?! На двора са цъфнали едни прекрасни малки виолетки, които така нежно миришеха на познатите ни бонбони за смучене, че си казах, че искам някак да ги запазя в кадър. И това ми хрумна… icon cool Великденски бонбони с виолетки Добре, че и тук продават виолетки, при това ръчно правени в известните бонбониерски бутици на Виши. Ръчните бонбони за смучене, плодовите желирани бонбони и ментовите бели шестоъгълници са емблема на града icon smile Великденски бонбони с виолетки

This entry was posted in Десерти and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

32 Responses to Великденски бонбони с виолетки

  1. Траяна says:

    Станали са разкошни и много вкусни!

  2. Христинка Христова says:

    Да беше Коледа, щях да кажа, че чувам звън на камбани. Обаче за Великден – какво да кажа освен, че при теб е дошъл в най-нежните си краски. А милите животинки изглеждат така, сякаш ходят къде ходят и минат покрай масата ( обърнатия бонбон) па си вземат по някое и друго лакомство. Много поздрави Тики.

    • TiKi says:

      Много сладка приказка разказа, Хриси :) Да, имат какво да си вземат от масата! Бонбони виолетки!
      Усмивка и топъл ден, мила! :)

  3. И се хвали даже. Маймуна такава!

    Ама пък приказни бонбони си завъртяла. Толкова насторение носят, прекрасни са наистина! Хайде, идвай си вече. Чакаме те всички.

    И съм много добра с математиката напоследък …

    • TiKi says:

      Не се хваля, а се фръцкам! :) :) Ама джунджурийките от теб така ме радват и вдъхновяват!! :) Заради теб Филип отново има какво да дъвче за десерт, че последните няколко седмици мрънкаше, че няма нищо :)
      Пък за математиката, в края на годината ще ти отпечатам диплома за завършено първо ниво :)

  4. Казах ти вече, колко са нежни и ароматни тези бонбонки, но пропуснах да ти призная, че са станали и много красиви, Таня! Страхотни са!
    Поздрави и хубава вечер! :)

  5. Ехааа!!!

    При нас за съжаление виолетки няма! :(
    А пък бонбони виолетки (които толкова много ми харесваха) не съм виждала поне от 100 години!
    Обаче сега се размечтах порядъчно, за вкуса на тези бонбонки!

    • TiKi says:

      Все си мисля, че има шанс да видиш такива бонбони виолетки при теб. Туристическите магазини за сладки лакомства има голяма вероятност да имат, особено ако правят сами бонбоните си (от сорта за смучене). Тук в такива именно ги намирам. Даже се изненадах първия път, защото си мислех, че са си българска характерност :)
      Обаче, Миме, вече знам как горе-долу трябва да ухае сладкото ти от лимонов цвят! В един магазин продаваха лимоново дръвче, което имаше няколко цвята по себе си и един лимон. Веднага го подуших и усетих ухае, което наистина много наподобява аромата на водата от портокалов цвят. С други думи, голяма чудесия си създала в твоите бурканчета! :)

      • За съжаление не се намират при нас бонбони виолетки – търсила съм и преди! :(
        Има 2 магазина които карат BG и RU стоки, но и там не съм виждала…
        Значи вече знаеш как ухае сладкото! ;)

        • TiKi says:

          Нямаш виолетки, но имаш куп други интересни неща, нали? :) Пък виолетки ще си вземеш, като се случи да полетиш към България.
          За сладкото, да, знам :)

  6. Zoki says:

    I have this mould for chocalates and thank you foe reminding me that I can make this nice images for Easter. Enjoy your chocolates and Happy Easter!!!

  7. Диана says:

    Вълшебни бонбони от Малката фея и чудесен подарък…
    Обожавам аромата на виолетки, Тики,
    а в нежната комбинация с бял шоколад и красиви форми –
    уханна и елегантна празнична шоколадова приказка.
    Комплименти за теб, хубава и усмихната нова седмица!

    • TiKi says:

      Благодаря ти, мила Ди :)
      Нежни бонбончета се получиха, хапваме ги с удоволствие! Само патенцата и зайчетата заобикалям, че ми е жал…
      Прегръдка и усмивка от мен :)

  8. Eva Toneva says:

    Красота, аромат и вкус събрани умело в малки шоколадови бижута! Невероятна идея и изпълнение, Тики! :)

    • TiKi says:

      Благодаря ти, Еви :) Усмихна ме широко! Нека и твоята седмица да е такава, че и отгоре! :)

      • Пепи Деликостова says:

        Чудесен блог и чудесна рецепта! Ще намеря време да прочета всичките ти вкусотии. Чудя се, откъде мога да намеря тази есенция в БГ!? И какво друго можеш да ми препоръчаш, като кремест пълнеж? Поздрави и от мен и бъди все така креативна!

        • TiKi says:

          Привет, Пепи :)
          Есенцията не е обезателност, ако не намериш. Принципно специфични есенции има само в професионалните сладкарски магазини. Знам за 2 в София, но ако не си от София, трудно. Стопените виолетки така или иначе достатъчно ароматизират бонбоните. Ако пък не ти се занимава с топене на виолетки, просто си направи класически ганаш. С черен шоколад ще е още по-вкусно. Ето ти една примерна рецепта тук :)
          Благодаря ти за топлината! Усмивка от мен :)

  9. Bety says:

    Тики, представям си какво удоволствие е било да посетиш този чуден магазин, да топиш бонбонките и да направиш тези твои толкова изкушаващи пралини! Аз като подхвана теменужките винаги съм на границата да стопя бонбонки за да имам необходимия аромат. В българските сайтове, поне тези, които са ми известни на мен няма такава есенция.Мога да си поръчам сироп Монин, виждала съм бутилки, всъщност целия им асортимент, но тръпката да си направиш сам е съвсем различна. Да съжаление виолетките не са със стабилна етерична миризма, като лавандулата или розата дори. Всяка година си приготвям захаросани виолетки и разни желета и конфитюри, но аромата на теменужена поляна си остава на поляната :)

    • TiKi says:

      Ароматът на виолетки и в стопените виолетки не беше силен, та не съжалявай, че не топиш бонбони. Веднъж стопени, уханието леко се променя. Затова дойде на помощ есенцията. Отдавна не съм се заглеждала по магазините за такава. Моята е от години, дойде й ред за употреба… :)
      Усмивка от мен :)

  10. Христинка Христова says:

    Тики, приказката я разказа ти, аз само прочетох сценария.

  11. Пепи Деликостова says:

    Здравей Тики, пак съм аз. Направих ганаша с виолетките, но немога да го оформя, а ми стои като много гъста смес, като разбити белтъци примерно. Как мога да го сгъстя, за да сложа вътре за пълнежа? Спазих точно пропорциите…. Невероятно вкусен е, сложих му и малко сладкарска боя да подсиля цвета.

    • TiKi says:

      Много странно, Пепи. Моят ганаш стоеше много гъст, като пластелин. Държа ли го в хладилника? Че моят не стегна, докато не поседя доста време в хладилника. Няколко часа поне. Аз го оставих даже цяла нощ.

    • TiKi says:

      Пепи, сетих се нещо. Ако все така не ти се е сгъстил до пластелин ганашът, просто го сложи в пош с кръгъл накрайник. Преди това нанеси на 2 пъти с четчица шоколад в формичките (изчакваш да втвърди), така че да се получи обвивката на бонбона, после шприцовай ганаша вътре и залей до ръба с шоколад. Когато бонбоните стегнат напълно (в хладилника), вадиш от формите и хапвате. Ще са с много нежен ганаш вътре :)

  12. Невероятни бонбонки! Толкова са нежни… В любими мои цветове! И как го срязала прецизно, защо не го гризна, бе момиче :D Тикина му работа :*

    • TiKi says:

      Благодаря ти, Слънце! :)
      Как да го гризна, като сладкото не ми е любимо ;) А пък бонбонът така гладко се сряза с нож, сякаш режех с лазер. Може би защото вече слънчасваше от 15 минути на двора, докато го снимам :)

  13. Taнче прелестни са :)
    Приеми моите адмирации
    Поздрави

  14. Пепи Деликостова says:

    Направих ги Тики! Благодаря ти от сърце за вкусотията, която сподели с нас! До Великден изобщо няма да стигнат от опитване! Прегръдки мила! https://www.facebook.com/profile.php?id=100003085723698&sk=photos&collection_token=100003085723698%3A2305272732%3A69&set=a.559011907544995.1073741861.100003085723698&type=166

Вашият коментар

Вашият email адрес няма да бъде публикуван Задължителните полета са отбелязани с *

*


осем − 6 =

Можете да използвате тези HTML тагове и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *