Постен чомлек
Вдъхновено от сп. Меню
Продукти:
150 гр малки лукчета
150 гр дребен стар лук (имах шалот)
6-8 скилидки чесън
250 гр жълти чушки
300 гр моркови
1 корен пащърнак (160-180 гр)
250 гр целина (глава)
½ консерва белени домати и сока към тях (към 200 гр)
12-16 бр сушени сини сливи (без костилки)
80 мл червено вино
1 ч.л. червен пипер
6-8 с.л. олио
2 дафинови листа
1 ч.л. ронена чубрица
Сол и черен пипер на вкус
Приготвяне:
Двата вида лук се обелват, една част от стария лук се наситня. Другите глави (сравнително дребни) само се разполовяват. Половината скилидки чесън се обелват и филират, другите се оставят необелени. Чушките се нарязват ситно, морковите и пащърнакът на колела, целината на кубчета (всички обелени). Доматите от консерва се нарязват на парчета.
В дълбока тенджера се наливат няколко лъжици зехтин и в тях се задушават двата вида лук, филираният чесън и чушките. Когато леко омекнат, се добавят морковите, целината и пащърнакът. Щом и те се загреят, се слага червеният пипер, изчаква се няколко секунди да замирише приятно и всичко се разрежда с доматите. Задушаването продължава още няколко минути, като ястието се ароматизира с подправките и виното и овкусява на сол.
Всичко се прехвърля в глинен съд за гювеч. В зеленчуците се разбъркват небелените скилидки чесън и сините сливи. Полива се обилно с олио и се налива около 1 чаша вряла вода. Съдът се похлупва плътно и слага да се пече на 200°С за 50 минути.
След това чомлекът се отхлупва и допича, докато сосът се сгъсти и ястието остане почти само на мазнина. Може да отнеме още 50 минути (зависи от фурната).
Чомлекът се поднася топъл, макар да е много ароматен и изстинал. Всяко следващо претопляне го прави още по-вкусен.
Днес на първия ред да седнат онези, които обожават постни гозби, на втория любителите на домашни български ястия, дори и да са постни, а на третия категорично месоядните, като последните да си пуснат по един салам в джоба, за да не ръмжат на постния ми чомлек
Удивителна гозба!!! От онези, за които не съжаляваш, че си сготвил цяла каца! Не само си обезпечен от готвене няколко дена, ами и в бонус, ястието става все по-вкусно с всяко претопляне!! На всичкото отгоре се прави с каквото има в хладилника като зеленчуци, важното е да има домати и дребни лукчета, както и небелени скилидки чесън (колко удобно!).
На прелитащите през кухнята може да им се стори дълго беленето на лукчетата и дробенето на зеленчуци, а фините носове да оприличат вкусното ухание на заводска столова, но приключението си струва всяко усилие!!! На нас чомлекът ни се нареди сред любимите ястия! Докарах го точно като бабиния гювеч, който досега не бях успявала да догодя като ниво на изпичане, сочност и мазнина! Е, успях!
Бравоооо! Браво, Тики, сигурна съм, че би се гордяла много сега с теб. Чудесно си сготвила и не само смятам да се наредя на първия ред, ами и идвам с голяма лъжица (повече загребва от вилицата). Изглежда чудесно!
Имам една изненада за теб, ще разбереш каква скоро в блога.
Прегръдки, Тикиии!
Идвай, Усмишко Води Всичкото си и да наобикаляме чомлека! Има за всички
Их, имам си изненада!!!!! Нямам търпениеееее!!!
Прегръдки, Гери
Тук съм, Тики:) Ястието ти е превъзходно и на вид и на вкус и на продукти и на оригиналност… С една дума Вкусотия!!! Страхотна си, прегръдки!
Браво, Кате! Справила си се с детективската притурка
Ястието наистина е страхотно, ама как иначе с класическа българска гозба! Много съм доволна, че ми се получи, влезе ни в списъка с любими
Прегръдки и за теб, мила
Аз съвсем тихо ще извадя салама от джобето и ще се присъединя на трапезата ти, Тики! Невероятна рецепта и снимки!
Обаче, ако си смотала луканка или сух шпек, да резнеш и на мен, Еви Прияло ми се е нещо вкусна мръвка
Хубава вечер от мен