Домашни желирани бонбони с дюла
Продукти:
1 кг дюли
Към 500 гр захар
½ лимон
Приготвяне:
Дюлите се измиват и нарязват на четвъртини, без да се белят и почистват. Слагат се в дълбока тенджера, покриват се със студена вода до нивото на плодовете. Варят се 20 мин от завирането, на среден огън. Трябва кротко да бълбукат. Когато са готови, водата се прецежда и дюлите се охлаждат малко. Сърцевината, семките и твърдите части се махат. Останалото се пасира до гладко пюре.
Полученото пюре се премерва и връща в тенджерата. Добавя се същото тегло захар и се налива лимоновият сок. Слага се да се готви на тих огън около 50-60 минути, като често се разбърква с дървена лъжица. Бонбонената смес е готова, когато започне да се отделя от стените на тенджерата.
Тава с прави стени се покрива с прозрачно фолио. Дюлевата смес се изсипва вътре и разстила равномерно. Дебелината трябва да е около 2 см. Оставя се да изстине и изсъхне, покрита с прозрачно фолио за 24 часа. Когато престане да лепне, е готова.
Дюлевото желе се реже на квадрати с помощта на остър и намаслен нож. Бонбоните се овалват в кристална захар и се прибират в херметична кутия.
Така се правят плодови бонбони и с други плодове, като праскови, боровинки, череши, ябълки, круши. Важното е, след пюрирането на плодовете, да се сложи толкова захар, колкото е теглото на пюрето. Меките сочни плодове се пюрират сурови, без варене. Слага се захар и се варят по горната схема.