Салата с ендивия, пушена сьомга и сос порто
Продукти за 2 порции:
1 глава ендивия
2-3 филии пушена сьомга
Прясно запечени бадеми
½ авокадо
Предпочитано сирене (аз имах много ароматно мухливо фермерско сирене със сложно име, което не запомних)
2 сушени смокини (по-сочен модел)
По ½ ч.л. джоджен и див лук (пресни или сухи)
1-2 щипки осолена самардала
1 с.л. едрозърнеста горчица, не много люта
1 ч.л. соев сос, класически или светъл
2-3 с.л. бяло порто
4 с.л. зехтин
2 с.л. лимонов сок
По 1 ч.л. сухи шалот и див лук
1 ч.л. магданоз
Приготвяне:
Дресингът се прави малко в аванс, за да има време съставките да дадат и поемат аромати. Всичко се смесва в буркан, като се започва от горчицата. С разбъркване, се втъкава бавно олиото. Постепенно се наливат и останалите течности. Накрая, подправките. Бурканът се затваря и прибира в хладилника.
Зеленчуците се измиват. Авокадото се обелва и нарязва на колела. Една част от тях може да се изрежат с дребна формичка, на сърце, цвете, звездичка. Другото минава на кубчета. Пънчето на ендивията се отрязва, сърцевината се маха (горчивината така ще се избегне до максимум) и листата се отделят. Нарязват се на ивици, като 2 листа се оставят за украса. В чиния за салата се прави канапе от ивиците ендивия. Върху тях небрежно елегантно се разпределят кубчета авокадо и сирене, пушена сьомга, парчета сушени смокини, накълцани бадеми. Подправя се с малко сухи джоджен, самардала, див лук. Украсява се по желание с цял лист ендивия, пълен с пушена сьомга и фигурки авокадо.
Салата с ендивия, пушена сьомга се поднася свежа, със порто соса в каничка за персонално дозиране.
Още една салатка за тази вечер Тази не е архив, а днешен експеримент. Гостите много я харесаха, дори моят любим, въпреки че не обича нито авокадо, нито ендивия
Ако трябва да съм точна и моята религия са салатите
Това предложение е чудесно!
Дам, хареса ми тази компилация Важно е само ендивията да не е горчива, а често пъти е… Четох, че не горчи, когато е прясна (познава се по цвета на пънчето отдолу, не трябва да е червено) и когато е съхранявана на тъмно. В хипермаркетите винаги е под ярките лампи… Купувам когато видя, че сандъчето й е покрито с непрозрачна хартия. Колкото по-отдолу си измъкнеш една ендивия, толкова по-добре ще е. За първи път попаднах на негорчива при спазени такива параметри . Почти я бях отписала като зеленчук! Добре, че съм инат и вярвам докрай в доброто